Πέμπτη, 7 Αυγούστου 2008

ΗΡΑΚΛΗΣ: Η πρώτη νίκη έφερε χαμόγελα.

Στο γήπεδο της μικρής πόλης Νααλντβάικ, σχετικά κοντά στο αθλητικό κέντρο του Χούντερλου, η ομάδα του Άνχελ Πεντράθα άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και νίκησε μια από τις πλέον ιστορικές ομάδες της Ολλανδίας με δύο γκολ του Ανέστη Αγρίτη μέσα σε πέντε λεπτά (15’ - 20’), ενώ θα μπορούσε να είχε πετύχει τουλάχιστον άλλα τόσα, αν δεν έβρισκε απέναντί του έναν φορμαρισμένο γκολκίπερ.
Ο Ισπανός τεχνικός επέμεινε για άλλη μια φορά στο 4-3-3, σύστημα που κατά τα φαινόμενα θα χρησιμοποιήσει και στο ξεκίνημα της Σούπερ λίγκας, και το αποτέλεσμα τον δικαίωσε. Το μεγαλύτερο κέρδος για τον Ηρακλή από το χθεσινό φιλικό παιχνίδι ήταν η πολύ καλή εικόνα που έδειξε στο α’ ημίχρονο. Εχοντας εξαιρετική επιθετική λειτουργία, οι κυανόλευκοι δημιούργησαν πολλές φάσεις για γκολ τόσο από τον άξονα όσο και από τις πτέρυγες. Στην άμυνα, εξάλλου, η ομάδα δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, έστω και αν οι υψηλόσωμοι μεσοεπιθετικοί της Σπάρτα, Ρόουζ και Σλοτ, υπερίσχυαν αναπόφευκτα σε κάποιες από τις εναέριες μονομαχίες.
Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ανέστης Αγρίτης, που δεν μπόρεσε να νικήσει στο 13’ τον (κορυφαίο της Σπάρτα) τερματοφύλακα Βαργκεβίζερ, αλλά άνοιξε το σκορ δύο λεπτά αργότερα, αξιοποιώντας το πέναλτι που είχε κερδίσει ο ίδιος από τον Σλόουτ. Λίγο αργότερα, στο 20’, ο Αγρίτης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και εκείνα του Ηρακλή, ωστόσο το 2-0 έφερε την σφραγίδα του Επστάιν, ο οποίος είχε περάσει τον Βερνς και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον συμπαίκτη του προλαβαίνοντας την έξοδο του αντίπαλου γκολκίπερ. Στα λεπτά που απέμεναν μέχρι την ανάπαυλα, η Σπάρτα πίεσε κάπως περισσότερο και μείωσε στο 34’ με δυνατό σουτ του Φάλκενμπουργκ από το ύψος της περιοχής. Πάντως, ο Κολίτσι απέτρεψε με διπλή απόκρουση την ισοφάριση στο 40’.
Στην επανάληψη, οι αλλαγές αποσυντόνισαν την ομάδα του Πεντράθα, που δεν είχε ανάλογη φρεσκάδα, αλλά ούτε κινδύνευσε ιδιαίτερα, παρά μόνο σε δύο περιπτώσεις: στο 67’, όταν ο Γκόντι πλάσαρε άουτ προ κενής εστίας και στις καθυστερήσεις, όταν ο Μέλκας είπε “όχι” στο σουτ του Τζον. Ο νεαρός γκολκίπερ είχε μπει στον αγώνα στο 86’, αφού ο Ηρακλής υποχρεώθηκε να ολοκληρώσει το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κολίτσι για απόκρουση με τα χέρια ενώ βρισκόταν εκτός περιοχής.

ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ: Βαργκεβίζερ, Βερνς (46’ Μπουέρεν), Τζάγκι (76’ Ντίσελς), Ντούμπλαν (76’ Φρέιρε), Τοέζ, Ενκαλούλα (46’ Προμς), Φάλκενμπουργκ (73’ Τζον), Βιλούζ, Ρόουζ (76’ Πόεπον), Σλοτ (72’ Ρούντις), Γκόντι (76’ Τουζάν).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Κολίτσι, Παπαζαχαρίας (63’ Κατσαμπής), Φούφουλας (77’ Μοσχάκης), Σαρακατσάνος, Ιωαννίδης (46’ Γιαννούλης), Ασλανίδης (86’ Μέλκας), Μάρτος (46’ Παπαστεριανός), Γκαρσία (46’ Μπούρμπος), Επστάιν (46’ Γιάντσης), Αγρίτης (63’ Ψυχογιός), Πιτσόκος (63’ Κομβολίδης).

ΠΕΝΤΡΑΘΑ Ικανοποίηση επί τρία

Πολλούς λόγους για να αισθάνεται ευχαριστημένος είχε ο Άνχελ Πεντράθα, μετά τη νίκη των κυανόλευκων επί της Σπάρτα Ρότερνταμ. Εκτός από το θετικό αποτέλεσμα, που θα δώσει ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια, ο Ισπανός προπονητής στάθηκε ιδιαίτερα στη βελτίωση που έδειξε η ομάδα του, καθώς και στο γεγονός ότι ο χρόνος συμμετοχής μοιράστηκε σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες. “Από το πρώτο φιλικό είχαμε θέσει ως στόχο να παρουσιαζόμαστε βελτιωμένοι από παιχνίδι σε παιχνίδι. Είχαμε πει πως εφόσον το πετυχαίναμε αυτό, αργά ή γρήγορα θα μας δινόταν ευκαιρία να κερδίσουμε και να που έγινε σήμερα. Το πιο θετικό, όμως, είναι ότι συνδυάσαμε τη νίκη με καλή εμφάνιση και ότι όλοι οι παίκτες που είχαμε στην αποστολή κατάφεραν να παίξουν”, είπε ο Πεντράθα, που συμπλήρωσε πως “…τα γκολ που σημειώσαμε, αλλά και η καλή αμυντική λειτουργία μας, είναι αποτέλεσμα της σκληρής δουλειάς που κάνουμε στις προπονήσεις”.

Προπονήσεις Στο κανονικό πρόγραμμα προπονήσεων μπήκαν από χθες οι Σερζ Ντιέ και Μπάμπης Περπερίδης, οι οποίοι ξεπέρασαν τα μικροπροβλήματα τραυματισμών που αντιμετώπιζαν τις προηγούμενες ημέρες. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι μετά το τέλος του κανονικού προγράμματος, ο "Πέρπε" πραγματοποίησε ασκήσεις ενδυνάμωσης υπό την επίβλεψη του Λουίς Θαλδίβαρ. Όσον αφορά τον Κίκο Ρατόν, αντιμετωπίζει μία ελαφριά θλάση στον αριστερό τετρακέφαλο και κρίθηκε σκόπιμο να μην αγωνιστεί στα εναπομείναντα φιλικά επί ολλανδικού εδάφους, καθώς υπάρχει κίνδυνος υποτροπής που θα τον αφήσει εκτός δράσης για σημαντικό χρονικό διάστημα.